موسسه آموزشی نکوئی

Smaller Default Larger

معرفی رشته گرافیک

دیپلم گرافیک

 گرافیک یکی از رشته‌های مهارتی هنر در مجموعه هشتم  شاخه کاردانش  آموزش و پرورش است. این دوره برابر 42.5 واحد درسی بوده و دارای ارزش کاربردی و هنری ویژه‌ای است.

گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت گرفته و اصیل ترین وظیفه خود را که انتقال پیام است به خوبی به انجام رساند.

در رشته دیپلم گرافیک کامپیوتریدانش آموزان با اصول طراحی گرافیکی سیاه و سفید و رنگی، کار با کامپیوتر، تایپ و گرافیک رایانه آشنا می شوند  وضمن آشنایی با دانش مبانی هنرهای تجسمی، رنگ شناسی، آشنایی با اینترنت، نظارت چاپ، فرم بندی و لیتوگرافی، توانایی طراحی سربرگ، کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، پوستر و طراحی جلد کتاب، صفحه بندی نشریات و تسلط بر نرم افزارهای گرافیکی مرتبط را خواهند داشت.

هر یک از این مهارتها می تواند زمینه ای برای یک راه در آمد و یا یک شغل بسیار جذاب و پر در آمد باشد،به شرط اینکه هنرجوی گرافیک ، پشتکار و انگیزه لازم را داشته باشد.به یاد داشته باشیم که یکی از مهم ترین شرایط برای موفقیت ، تلاش و جدیت در کار است.

هر کدام از مهارت های دیپلم گرافیکشامل آزمون های کتبی و عملی بوده و گرفتن حداقل نمره قبولی در این مهارت ها (حداقل نمره کتبی 10 و حداقل نمره عملی 14) الزامی می باشد. البته 5 نمره کلاسی توسط آموزشگاه مجری  برای دانش پذیران منظور می گردد؛ بدین ترتیب قبولی کتبی در هریک از مهارت ها با گرفتن نمره 5 و قبولی عملی نیز با گرفتن نمره 9 امکان پذیر خواهد بود. در واقع آزمون تئوری نهایی هر درس از 15 می باشد.

دیپلم گرافیکیکی از پر مخاطب ترین دیپلم های وزارت ارشاد بوده و به علت طرح درس روشنی که دارد از درصد قبولی بسیار بالایی بین هنرآموزان برخوردار است؛ به نحوی که میزان قبولی در رشته دیپلم گرافیکحدود 95% تخمین زده   می شود. یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری بالا، باید توان خوبی در استفاده از کامپیوتر و مهارت ارتباطی مناسبی داشته باشد.

در طی این دوره  مهارتهای لازم  کامپیوتر نیز به کارآموزان آموزش داده می شود.

 

زمینه های شغلی مربوط به رشته گرافیک:

اشتغال در قسمت های اداری سازمانها و شرکتها(به جهت توانایی کار با کامپیوتر)

اشتغال و یا تاسیس  چاپخانه و مراکز چاپ

تاسیس یا اشتغال در عکاسی 

چاپ روی پارچه ، شیشه ، چینی ، کاغذ ، کاشی                                      

تهیه کارت پستال ، تهیه عکسهای هنری و تبلیغاتی برای موسسات و سازمان ها         

تهیه آرم های تجاری و تبلیغاتی برای موسسات و سازمان ها

صفحه آرایی در مطبوعات (روز نامه ها و مجلات)، تهیه کتب قصه برای کودکان

تهیه پوستر

و ......

نام رشته مهارتی: گرافیک کامپیوتری  با 42.5 واحد درسی

عنوان استاندارد مهارت و درس

کد استاندارد

تعداد واحد نظری

تعداد واحد عملی

مجموع

طراحی گرافیکی سیاه وسفید

83 – 01/8 – ف ، هـ

1

3

4

طراحی گرافیکی رنگی

83 – 01/9 – ف ، هـ

1

2

3

کاربررایانه

83 – 11/3 – ف ، هـ

2

3

5

تایپ رایانه ای

83 – 11/4 – ف ، هـ

1

1/5

2/5

گرافیک رایانه ای

83 – 11/8 – ف ، هـ

8

20

28